niedziela, 5 października 2014

A ty jesteś niezgodny?


Hej!

Znowu przepraszam was że tak rzadko pisze ale szkoła, chłopak i nauka mnie wykańczają, rzadko siedze przy komputerze, na prawdę przepraszam. Musze nadrobić pare recenzji w tym tygodniu!

Dzisiaj przedstawię wam trylogie o której jest głośno przez film.

Opis:

Altruizm (bezinteresowność), nieustraszoność (odwaga), erudycja (inteligencja), prawość (uczciwość), serdeczność (życzliwość) to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi WYBRAĆ frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest niezgodny – i musi być wyeliminowany... Szesnastoletnia Beatrice dokonuje wyboru, który zaskoczy wszystkich, nawet ją samą. Porzuca Altruizm i swoją rodzinę, by jako Tris stać się twardą, niebezpieczną Nieustraszoną. Będzie musiała przejść brutalne szkolenie, zmierzyć się ze swoimi najgłębszymi lękami, nauczyć się ufać innym nowicjuszom i przekonać się, czy w nowym życiu, jakie wybrała, jest miejsce na miłość. Ale Tris ma tajemnicę, której musi strzec przed wszystkimi, bo wie, że jej odkrycie oznacza dla niej śmierć.

Moja opinia:

Do ''Niezgodnej'' podchodziłam 3 razy, za każdym razem odkładałam ją bo mnie nudziła, aż w końcu przeszłam ten nudny moment i książka wciągnęła mnie na dobre.
Tris musiała przejść testy przynależności i wybrać frakcje do której chce należeć, ona wybiera Nieustraszonych. Godziny ciężkich treningów, zmierzenie się z własnymi słabościami i opuszczenie rodziny to nie lada wyzwanie. A do tego skrywanie tajemnicy o której nikt nie może się dowiedzieć....
Tak jak pisałam wyżej do ''niezgodnej'' robiłam kilka podejść, ale nigdy jej nie kończyłam ale kiedy poznałam Cztery świat stał się lepszy, godzina w autobusie stawała się za krótka a sceny z Cztery i  Tris zdecydowanie za krótkie przez co tylko czekałam na sceny z nim.
Szybko przywiązuje się do postaci z książek przez co niektóre sceny przyprawiały mnie o nienawiść do autorki.
Wiele momentów przyprawiały mnie o zawały serca, więc cieszcie się że z wami jeszcze jestem po przeczytaniu całej serii.
Zakochałam się w Cztery i tego już nic nie zmieni!
Tris to bardzo miła dziewczyna. Polubiłam jej postać od samego początku mimo że czasami denerwuje swoimi przemyśleniami.


TOM 2 

Opis:


Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) – to pięć frakcji, na które podzielone jest społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodzi test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musi WYBRAĆ frakcję. Ten, kto nie pasuje do żadnej, zostaje uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony. Ten, kto łączy cechy charakteru kilku frakcji, jest NIEZGODNY – i musi być wyeliminowany...


Dzień, kiedy szesnastoletnia Tris dokonała wyboru, powinien zostać uczczony świętowaniem przez frakcję, do której przystąpiła – jednej z pięciu, jakie istnieją w zniszczonym katastrofą Chicago. Zamiast tego zakończył się tragedią. Przejście z Altruizmu do Nieustraszoności zburzyło jej świat, pozbawiło rodziny, zmusiło do ucieczki, ale i połączyło z Tobiasem – Nieustraszonym o stalowych oczach.

Od tamtej chwili walka frakcji przerodziła się w otwartą wojnę. A podczas wojny trzeba stanąć po jednej ze stron. Wybory są jeszcze bardziej dramatyczne – i jeszcze bardziej nieodwołalne. Zwłaszcza dla Tris, NIEZGODNEJ, która wciąż zmaga się z natrętnymi pytaniami o konsekwencje swojej decyzji, z żalem i wyrzutami sumienia, swoją tożsamością i lojalnością, polityką i miłością. Lecz wstrząsające nowe odkrycia i zmieniające się sojusze sprawią, że musi ujawnić prawdę o sobie. Nawet jeśli miałaby stracić wszystko. A żeby ocalić tych, których kocha, musi złamać niewzruszone reguły swojego bezwzględnego świata…


Moja opinia:

Po świetnym początku trylogii chętnie sięgnęłam po tom 2 czyli ''zbuntowaną''. Druga część trzyma poziom pierwszej, nie wieje nudą, bohaterowie drugoplanowi nie giną w cieniu Tris.
Czasami odnoszę wrażenie że książka powinna być pisana z punktu widzenia Cztery a nie Tris.
Główna bohaterka zaczęła mnie irytować swoim ciągłym dążeniem do ratowania każdego oprócz siebie, przemawiał przez nią altruizm. 
Książka cały czas zaskakiwała swoją fabułą i świeżym spojrzeniem. W nicz ta książka nie przypomina mi ''Igrzysk śmierci'' więc nie wiem dlaczego ludzie je do siebie porównują... 

Autorka pisze na prawdę fenomenalnie, lekko i przyjemnie. 

TOM 3 

Opis:Jeden wybór może cię zmienić. Jeden wybór może cię zniszczyć. Jeden wybór pokaże, kim jesteś…


Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość) – to pięć frakcji, na które podzielone było społeczeństwo zbudowane na ruinach Chicago. Każdy szesnastolatek przechodził test predyspozycji, a potem w krwawej ceremonii musiał wybrać frakcję. Ten, kto nie pasował do żadnej, zostawał uznany za bezfrakcyjnego i wykluczony.


Ten, kto łączył cechy charakteru kilku frakcji, był NIEZGODNY – i musiał być wyeliminowany...

Ale to już przeszłość. Społeczeństwo frakcyjne, w które Tris tak wierzyła, legło w gruzach – podzielone walką o władzę, naznaczone śmiercią i zdradą. Jednego tyrana zastąpił drugi. Miastem rządzą niepodzielnie bezfrakcyjni. Tris wie, że czas uciekać. Lecz jaki świat rozciąga się poza znanymi jej granicami? Może za murem będzie mogła zacząć z Tobiasem wszystko od nowa, bez trudnych kłamstw, podwójnej lojalności, bolesnych wspomnień? A może poza miastem nie ma żadnego świata…

Lecz nowa rzeczywistość jest jeszcze bardziej przerażająca. Nowe szokujące odkrycia zmieniają serca tych, których kocha. Raz jeszcze Tris musi dokonać niemożliwych wyborów - odwagi, wierności, poświęcenia i miłości. Bo tylko ona może przeszkodzić kolejnemu rozlewowi krwi…

Moja opinia:
Wydaje mi sie iż ta książka byłą najbardziej wyczekiwaną częścią tej serii, ciągle słyszałam o niej i nie rozumiałam czym się tu ''jarać''. Ale po przeczytaniu dwóch części zrozumiałam... 
Ostatni tom trylogii "Niezgodna" to pełna akcji, nieprzewidzianych wydarzeń oraz zmian opowieść. Tris, Tobias wraz z przyjaciółmi muszą stawić czoło Evelyn, która już jako przywódca nie tylko bezfrakcyjnych, ale i niemal wszystkich obywateli społeczeństwa zmienia się w prawdziwą tyrankę.

Ku mojej radości w tej części narracje  prowadzą Tobias i Tris.
W tej części wiele razy miałam mieszane uczucia co do poszczególnych bohaterów, raz ich kochałam a raz  nienawidziłam, kobieta zmienną jest.  
Musze przyznać iż spodziewałam się czegoś więcej po finale serii o Tris, nie mówie że mi się nie podobało tylko oczekiwałam większych fajerwerek...
Autorka stworzyła świętną serie ze słabym zakończeniem ale to nie czyni tej serii gorszej. Ciesze że w końcu udało mi się przeczytać tą serie. : )


Za zapoznanie się z serią o niezgodnej dziękuje wydawnictwu Amber! 
5 komentarzy:

 1. jakiś czas temu miałam okazję przeczytać pierwszą część, natomiast za kolejne nie mam czasu się zabrać, może niedługo. Dlatego musisz mi wybaczyć, ze nie przeczytałam recenzji dwóch poizostałych tomów, nie chcę robić sobie spoilerów, jak przeczytam to dopiero wtedy porównam opinie :)
  A jeśli chodzi o "Niezgodną" to ja podobnie jak Ty zabierałam się za lekturę kilka razy (nie zliczę ile...), dopiero, gdy pojawił się wątek Cztery, tak na prawdę zaczęłam ją czytać, bez ciągłych spojrzń "ile zostało do końca?"
  pozdrawiam serdecznie :)
  Klaudii ( http://zwariowana-ksiazkoholiczka.blogspot.com/ )

  OdpowiedzUsuń
 2. Super seria ! Ale koniec slaby

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja cały czas na "Wierną" poluję - nie wiem, coś boję się sięgnąć po finał serii. Ale w końcu będzie trzeba XD

  http://faaantasyworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie lubię tej serii.
  Recenzja też słabiutka, krótka i bardzo nieprofesjonalna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. widzę, że na blogosferze zagościł jakiś profesjonalista w dziedzinie recenzji i wyrażania swojej opinii (który pisze aninimowo). Od dłuższego czasu śledze tego bloga i uważam, że recenzje autorki są bardzo dobre, bo opisuje swoje szczere wrażenia po przeczytaniu książki.

   Usuń