niedziela, 20 kwietnia 2014

Na celownik #4 Święta!


Witam was w tą świąteczna niedzielę.
Ten kto mnie zna wie że nie lubie i nie czekam na święta.. Za dużo przygotowań, starań na jedną kolacje. Według mnie atmosfera w święta jest sztuczna, każdy stara się być dla siebie miłym, firmy rozbijają rodziny i z tych świąt nic nie ma.
W tym poście ''na celowniku '' postaram wam się opowiedzieć o świętach tradycjach i tym podobnych.
A i przy okazji złoże wam życzenia!
Wesołych i rodzinnych świąt i mokrego dyngusa! : )

Jak każdy wie Wielkanoc to święto ruchome, czyli każdego roku przypada na inny termin.
Wielką niedziele, poprzedzają nam 3 dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. W każdym z tych dni chodzi się do kościoła i oczekuje na święta. Ja osobiście w tym roku uczestniczyłam we wszystkich mszach, ponieważ mam bierzmowanie i musiałam. Lecz z tych wszystkich mszy podobała mi się Eucharystia w Wielką Sobotę.
W tym dniu msza odbywa się w nocy, odnawia się chrzest, święci się wode i paschał i świece.

Wiele z nas, ludzi nie rozumie ideii tego święta. Większość z nas patrzy na to żeby ściągnąć rodzine, zrobić jedzenie i kupić upominki a przecież to nie o to w tym chodzi, chodzi o Jezusa, o zmartwychwstanie.
Musze się przyznać, że ja też zrozumiałam to późno, ale liczą się intencje. Lepiej późno niż wcale.

  •  Wielką Sobote również idziemy święcić święconkę. Jest to jedna z tradycji tych świąt. Do koszyczka wkładamy : 

  • Baranka, który jest symbolem Jezusa który Zmartwychwstał. Niegdyś wierzono, że włożona do wielkanocnego koszyczka uchroni przed klęskami i zagwarantuje przychylność przyrody.
  • Jajka będących symbolem odradzającego się życia, zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią. Jajka to również oznaka płodności. Wierzono, że dzielenie się jajkiem umacniania więzi rodzinne i korzystnie wpływa na relacje między najbliższymi.
  • Chleb, który w tradycji chrześcijańskiej symbolizuje Ciało Chrystusa, a we wszystkich kulturach jest pokarmem niezbędnym do życia. Chleb jest również symbolem godności człowieka. Włożony do koszyczka ma gwarantować dobrobyt i pomyślność; 
  • Sól, która chroni przed zepsuciem i symbolizuje oczyszczenie i prawdę. Dawniej wierzono, że posiada ona moc odstraszania złych mocy i sił nieczystych. Chrześcijanie natomiast są „solą ziemi”; 
  • Chrzan symbolizującego siłę fizyczną i witalność. Chrzan to także symbol pokonania goryczy męki Zbawiciela. Umieszczony w koszyczku ma zapewnić zdrowie i sprawność. Ma także wspomagać skuteczność innych święconych pokarmów; 
  • Wędline oznaczającej dobrobyt i zamożność rodziny. Ma ona zagwarantować zdrowie i dostatek całej rodzinie. Do wielkanocnego koszyczka wkłada się głównie wyroby wieprzowe - kawałek szynki lub kiełbasy (często własnego wyrobu); 
  • Wielkanocną babkę, która symbolizuje umiejętności, powodzenia i dostatku. Co ważne, musi być własnoręcznie przygotowana.




Kolejną tradycją jest Śmingus - Dyngus czyli lany poniedziałek. Ulubiona zabawa dzieciaków, ale i nie tylko! W ten dzień lata się po podwórku i oblewa się nawzajem wodą, zabawa przednia. Ale ja nie nawidzę być mokra. ;(

Według mnie przed świętami każdy powinien zastanowić się nad sobą.

A jak wam minęły święta? :) 






4 komentarze:

  1. Hmmm... moim zdaniem mimo, że dużo pracy i czasu poświęcamy na przygotowania, święta są tego warte. Warto spędzić te kilka dni w gronie najbliższych, a poza tym to daje taką motywacje, że jest na co czekać. A poza tym dużo milej jest odpocząć i odsapnąć te kilka dni, niż uczyć się do kolejnych sprawdzianów i chodzić do szkoły.
    Zapraszam do sb ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam święta i w moim domu obchodzi się je bardzo tradycyjnie. Dzięki temu mamy wolne i możemy odwiedzić babcię, która niestety mieszka daleko. :)

    shelf-of-books.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  3. Święta minęły mi fantastycznie , dziękuję że pytasz :))
    PS. Fajny blog :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajnie że opisałaś tradycję ;)

    OdpowiedzUsuń